POVÍDKA: Mladý lord (Srdce z pyritu)

30. května 2015 v 19:39 | Samuel K. Shion |  Moje Tvorba
Rád bych sem dal povídku, kterou jsem napsal dneska. Potřeboval bych ji nějak šikovně dát přečíst pár lidem a myslím, že odkaz na blog bude dobré řešení :) . Povídku jsem napsal jako drama (divadelní hru), jen si nejsem jistý, jestli se jedná o epiku nebo lyriku, jelikož to svým způsobem žádný děj nemá, je to pouze dialog řešící emoce hlavní postavy. No snad se bude alespoň trochu líbit :)
Název: MLADÝ LORD
Druh díla: POVÍDKA (drama)
Prvně zveřejněno: 30.5.2015
Temný sluha v černém pomalu sestoupil dolů po točitém schodišti. Pokračoval dále chodbou, na jejímž konci jej přivítaly dveře. Odemkl dveře sklepení. Otevřel. Vešel dovnitř. Sklepení v sídle jeho pána vyhlíželo opuštěně a přeci promluvil do tmy.
SLUHA: "Mohu pro vás něco udělat, můj pane?"
Z temné místnosti se ozvalo zařinčení řetězů. Teprve sedmnáctiletý hoch se otočil směrem ke dveřím. Ačkoli oblečení jeho volalo vznešeným původem, vlasy rozcuchané, obličej ušmudlaný a oči prázdné mu dodávaly dosti zuboženou vizáž.
MLADÝ LORD: "Ano. Tady. Pošli tento omluvný dopis lady Starling. Pospěš si, prosím."
SLUHA: "Zajisté, můj pane."

Drahá Catherine,
Chtěl bych se jen velmi krátce omluvit za své nevhodné chování během naší společné cesty z kostela. Nejen, že jsem se choval naprosto nevhodně, dokonce jsem si dovolil na Vás zvýšit hlas, čehož nyní velmi lituji. Nechápejte mne zle, nechci, abyste mi odpustila. Odpuštění je tím nejhorším, co můžete udělat, jelikož hříšník, jemuž jsou jeho hříchy odpuštěny, nebude poučen a bude mít tendence páchat tyto hříchy znovu.
Tímto bych nejspíše svůj vzkaz Vám ukončil. Snad nebudete uražena nízkým počtem slov, která jsem na svou omluvu použil, však myslím, že není více, co psáti.
Váš přítel lord S……….

SLUHA: "Můj pane, nechtěl byste již vyjít ven?"
MLADÝ LORD: "Nikoliv. Stále setrvávám ve stavu, kdy mohu ohrozit sebe i své okolí."
SLUHA: "Kde se ve vás bere tolika zloby?"
MLADÝ LORD: "V lásce, můj milý služebníku. V lásce. Mám v sobě tolika lásky, kterou nemám komu dát. Nemám rodinu takovou, aby přijala můj druh lásky, nemám přátel, tak komu ji dát? Ona nevydaná láska se formuje v nenávist a ta se uvnitř mne hromadí a hrozí, že pronikne na povrch."
SLUHA: "To proto jste tak vyjel po lady Starling? Ona snad není vaší přítelkyní?"
MLADÝ LORD: "Ach drahý, lži jsou tak skvostné, jenže my hloupý lidé jejich krásu nejsme schopni ocenit, ani já ne."
SLUHA: "Vaše oči jsou zakalené onou nenávistí a podle toho pak vypadají vaše slova."
MLADÝ LORD: "Má slova jsou jedním kouskem světové pravdy, milý příteli. Ale k tvé dřívější otázce… onen spor s Catherine Starling nebyl dílem mé nenávisti, pouze mojí zkažené povahy. Nerad poslouchám šťastné a veselé lidi, když sám cítím prázdnotu, bolest a chaos. Není jednoduché poznat, kdy je a kdy není dobré mne utišovat. Jenomže lady Starling je žena s velkým srdcem. Osobně ji za to zbožňuji, ale občas se takovýto lidé stávají nevinnými oběťmi mé zloby."
SLUHA: "A lady Spirit?"
MLADÝ LORD: (hlasitě se směje) "Bože! Ach bože! Ta vypadala, že mne zaživa sežere. Ale nakonec to nejspíše neudělala, jelikož věděla, že jsem zkažený a tím pádem bych jí asi nechutnal." (smích ustává)
SLUHA: "Ale ona je vám velice blízká, není-liž pravda?"
MLADÝ LORD: "Ano. Zbožňuji tu ženu. Více nežli jsem kdy jakoukoli jinou ženu zbožňoval. Jen ona má právo soudit mé hříchy a každičký její zlý pohled je mi tím nejvyšším trestem. Při vzpomínce na to, jak se tvářila toho osudného dne, kdy jsem křičel na Catherine, mi ještě nyní srdce puká. Na jednu stranu je to příjemná bolest. Jakýsi pocit zadostiučinění, že můj hřích byl potrestán. Na druhou stranu je to ničivá bolest. Jakýsi pocit, že ztratím-li její půvabné lži, utonu ve vlastní nenávisti."
SLUHA: "Láska je krutý dar, jímž Bůh obdaroval své lidské děti. Ještěže se mne to netýká."
MLADÝ LORD: "A čím Satan obdaroval tebe, ďáblův sluho?"
SLUHA: "Ďáblův sluho? Jsem váš sluha, můj pane."
MLADÝ LORD: "Vždyť říkám… ďáblův sluho."
SLUHA: "Myslíte, že jste ďábel?"
MLADÝ LORD: "Ne… Jsem člověk… Člověk plný lásky a to ze mne dělá ďábla."
SLUHA: "Nejste ďábel. Jen velmi obdivuhodný druh člověka."
MLADÝ LORD: "Říká démon."
SLUHA: "Pro mne jste obdivuhodný."
MLADÝ LORD: "Vždycky jsem nechtěl být více nežli obdivuhodným předmětem pro zkoumání démonovi."
SLUHA: "Pak je však otázkou, jestli svých hříchů skutečně litujete?"
MLADÝ LORD: "Nelituji. Nikdy dlouho nelituji ničeho, co jsem spáchal. Každičký hřích utváří onu sladkou temnou část mé osobnosti. Jen čekám na den, kdy se i mé dobrodiní stane hříchem, není-li jím již dávno a poté se ony dvě části mne v jednu spojí a stanu se modročerným. Modrá jako krev šlechtice, odraz mé vznešenosti a černá jako ona temnota uvnitř mne, odraz mých emocí."
SLUHA: "Po tom všem, co jste řekl, nechápu, proč máte ve zvyku neustále se omlouvat a proč jste lady Starling napsal, že svého činu litujete?"
MLADÝ LORD: "Jak už jsi řekl, jsem člověk. Řekl jsem, že lidé nedokáží ocenit půvab lží, ale to platí pouze tehdy, vědí-li, že se jedná o lež. Proto mají ve zvyku neustále lhát, jelikož chtějí cítit onen půvab, jenomže pravda žádný půvab nemá…"

SLUHA: "Mám vás zamknout, sire?"
MLADÝ LORD: "Ano, prosím, udělej to. Až se budu cítit lépe, zavolám tě. Prozatím chci být sám."
SLUHA: "Jak si přejete. Mimochodem, na pondělí máte naplánovanou další schůzku s lady Starling a lady Spirit, zvládnete to?"
MLADÝ LORD: "Pokud Catherine obdržela můj dopis, poté snad ano."
SLUHA: "Možná jste se mohl podepsat čitelněji. Lord S… je dosti matoucí."
MLADÝ LORD: "Jsem lordem beze jména, jasné? Alespoň pro toto jednání. A nyní odejdi, brzy pro tebe zavolám, věř mi."
SLUHA: "Yes, your highness." [1]
MLADÝ LORD: (pousměje se) "Děkuji ti."
SLUHA: "Nemáte zač. Mám vám donést papír a pero? Nehodláte sepsat svou bolest do dalších milostných veršů adresovaných oné urozené lady?"
MLADÝ LORD: "Nikoli. Tato scéna je sama o sobě dosti velkým dramatem. Snad vylíčí mé emoce v tom nejlepším možném světle."
SLUHA: "Dle rozkazu…" (ušklíbne se) [2]
MLADÝ LORD: (vytřeští oči, poté se roztřese a oči se mu zalijí slzami) "Dle rozkazu… my lady…" (rozpláče se)
SLUHA: (odejde a zamkne za sebou) "Jak zábavným bylo toto představení. Naivní hra o naivním lordu se srdcem z pyritu." [3]


Pozn. autora:
[1] - "Yes, your highness." Je věta z anime Kuroshitsuji II. Náš lord má rád toto anime a je rád, když mu tak jeho sluha říká, stejně jako to v anime měl rád Alois Trancy od svého sluhy Clauda.
[2] - "Dle rozkazu, my lady." Je věta z mého vlastního příběhu My Lady. Stejně jako já ji mám spojenou s jednou velmi důležitou dívkou, stejně tak ji má náš lord spojenou s lady Spirit.

[3] - "Pyrit" je kámen jinak také známý jako kočičí zlato. "Srdce z pyritu" je zde myšleno jako srdce ze zlata a zároveň srdce z kamene. Označuje citlivost ale rovněž bezcitnost lordovi rozporuplné osobnosti.

Váš lord Samuel K. Shion
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Catherine Starling Catherine Starling | 31. května 2015 v 14:21 | Reagovat

Váš dopis jsem, jak už je asi jasné obdržela. Vůbec jsem netušila, že ten malý incident který se v pátek stal Vás pak tolik trápil. Není to Vaše chyba, to já často nedávám pozor a svým přespřílišným optimismem často lidi zraňuji. To já bych se Vám měla omluvit, že jsem nebyla tak vnímavá, abych si povšimla, že už jsem překročila hranice. Vaši omluvu samozřejmě přijímám a  sama doufám, že mi odpustíte.
                  S pozdravem Catherine Starling alias Květinka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama